آوای عشق
ماتیو کریک بوم

 

ماتیو کریک بوم (1871-1947)

ماتیو کریک بوم ویولونیست و آهنگساز بلژیکی در ماه مارس 1871 در حوالی شهر لایک در بلژیک متولد شد. ویولن را از ابتدا نزد پدر خود و سپس در کنسرواتوار بروکسل ادامه داد. تا اینکه در سال 1886 همزمان با ورود نابغه ویولن “اوژن ایزایی ” به کنسرواتوار بروکسل و پذیرش کرسی استادی ویولن به کلاس او راه یافت. او بعد ها در شمار بهترین و شاخص ترین شاگردان مکتب وی قرار گرفت. و بعد ها نیز جای خالی استاد خود را به شایستگی پر کرده است و در همان جا به تدریس مشغول گردید.

 

 

 

دانلود pdf کتاب لویولن جلد 1

 

کار حرفه ای را با نوازندگی در ارکسترها ادامه داد. تا اینکه به عنوان کنسرت مایستر ارکستر سنمفونیک بارسلانا در اسپانیا برگزیده شد. تا وقتی که کار در ارکستر را کنار گذاشت، در این سمت باقی بود. در سالهای اقامت در اسپانیا شاگردان زیادی نیز تربیت کرد به طوری که نسل آتی ویولنیست های آن سرزمین، بسیار تحت تاثیر مکتب وی قرار گرفتند . در سال 1910 به وطن خویش مراجعت نمود و در همان سال به سمت استاد صاحب کرسی ویولن در رویال کنسرواتور بروکسل برگزیده شد. (سمتی که قبلا متعلق به استادش اوژن ایزایی نوازده نابغه و بزرگ ویولن بود. )

 

 

 

زندگینامه ماتیو کریک بوم

مجموعه پنج جلدی آموزش تئوریک و عملی ویولن را در سال 1919تالیف کرد.

متعاقب آن در تکمیل آن سه جلد کتاب “تکنیک ویولن ” و سه جلد کتاب تکنیک به نام “استادان ویولن” که شامل اتودهایی از سایر اساتید صاحب نام ویولن است توسط ایشان گردآوری و متناسب با مجموعه حاضر تنظیم گشته است را نوشته و به چاپ رساند.

علاوه بر اینها و در همین ارتباط مجموعه هشت جلدی دیگری نیز با نام ” آوازها و قطعات برگزیده” برای ویولن تالیف کرده است. که حاوی ملودی های محلی و نیز آثار آهنگسازان معروف میباشد. از خصوصیات بارز کتابهای آموزشی کریک بوم روش خاص اوست که ملهم از سبک نوازندگی استادش ایزایی میباشد. او تا سالها در اروپا – به ویژه در اسپانیا- مورد توجه نوازندگان در مراکز آموزشی بود.

 

 

 

دانلود pdf کتاب ل ویولن جلد 3

 

مسیر موسیقی ماتیو کریک بوم

از افتخارات کریک بوم دوستی و همکاری با اوژن ایزایی و نوازندگی ویولن دوم در “کوارتت ایزایی” در کنار وی میباشد. ایزایی پس از سالها گروه نوازی با نوازندگان مختلف و تشکیل اسانبل های متعدد، بالاخره در سال 1894 کوارتت ثابت و معروف خود را – با همکاری “وان هاوت” ، “و.ج.جاکوپز ” و متیو کریک بوم – به نام خویش تاسیس نمود. او کنسرت های زیادی در بلژیک و سایر کشور ها اجرا نمود. به زودی آوازه های آن – مانند بنیانگذارش – در سراسر جهان پیچید. و نام آن به عنوان یکی از کوارتت های معروف و ماندنی در تاریخ موسیقی به ثبت رسید.

 

نویسنده کتاب ل ویولن

از دیگر افتخارات او در نوازندگی دوستی و همکاری و حتی تک نوازی (اجرای دونوازی) همراه با “پاپلو کازالس” نوازنده پر آوازه ویولن سل است. کریک بوم گرچه به عنوان یک سولیست در سطح جهانی قرار نگرفت. ولی بی شک ویولن دوم سرامد و ممتازی بوده و نیز در بلژیک و کشورهای دیگر به عنوان استاد صاحب نظر ویولن از احترام زیادی برخوردار بوده است. چنانچه در کنکور “پاگانینی ” در سال 1946 که در آن “داوید اوئیستراخ” جوان نوازنده بزرگ روس عنوان اول را کسب کرد ، جزو هئیت داوران قرار داشته و همین امر جایگاه رفیع او را در موسیقی به خوبی نشان میدهد.

این استاد عالیقدر ویولن پس از سپری کردن عمر پر بار در راه هنر موسیقی، در سال 1947 در سن 76 سالگی در بروکسل جان به جان افرین تسلیم کرد.

یادش گرامی باد.

بسیار خوشحال میشوین نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی مشتری ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ دهد.
👋 سلام چطور میتونم کمک کنم؟